Перша письмова згадка про село Старі Кути в 1448 р. Межує з смт. Кути, селами Слобідка, Тюдів, Черганівка. Висота над рівнем моря в центрі 430 м. Відстань від Косова 9 км, від залізничної станції Вижниця — 3 км.
Присілок Пеньківка, кутки: Каменець, Цикалівка, Кардашівка, Перебеївка, Лазорики, Кривий вивіз, Ян, Долина, Помірки, Павуші.
Поблизу села протікає р. Черемош, в яку впадають потоки Каменець і Гнилиця. Над селом здіймаються Овидова гора (729 м), хребет Хоминський (879 м). Лісові та інші урочища: Озеро, Присніп, Кадуб, Павуші, Пилипе, Шуханове, Кечарушки, Осік, Рум’янка, Соломонове, Іленчине, Кузьмінова яма, Фалашеве, Кремениця, Покрівське, Гаївка, Загалич, Поточина.
2311 господарств. Типові прізвища: Близнюк, Будз, Лазорик, Ковалюк. Населення займається садівництвом, килимарством, гончарством, лозоплетінням, різьбярством, вишивкою, писанкарством.
Колективне сільськогосподарське підприємство ім.Т.Шевченка (голова С.Ковалюк) об’єднує 157 працюючих, за ним закріплена площа 460 га, наданих у паї. Старокутські люди були в числі перших емігрантів до інших країн, звідки й завезли чимало сортів яблук, груш, слив, черешень та винограду. Плоди садів мешканці продавали не лише в усіх куточках України, але й колишнього Радянського Союзу. Надаючи велику перевагу садівництву та виноградництву, селяни утримують 230 голів великої рогатої худоби, 24 коней, 216 свиней та 206 бджолосімей.
Промислові підприємства: приватний завод «Керамік» (виробництво кахелю і керамічних виробів); фабрика «Дударик» (виробництво шкільної і кравецької білої та кольорової крейди).
Село має 24 вулиці, їхня загальна протяжність 36 км., 5 з яких мають тверде покриття. Автобусні рейси через село до Львова, Івано-Франківська, Чернівців, Коломиї, Косова, Снятина, Верховини та ін. Відділення зв’язку в смт.Кути, є АТС, філія Ощадбанку в Кутах.
Школа існує з 1775 р. (початкова), будинок зведений у 1880 р., тричі добудовувався: після війни у 1961 р. та 1989 р. (добудова триває). Директор Я.Близнюк. На присілку Пеньківка школа-садок «Гуцулочка» у типовому приміщенні (директор М.Ковалюк).
Народні доми в центрі (1965) та на Пеньківці, 2 бібліотеки, 2 кіноустановки, 2 фельдшерсько-акушерські пункти (зав.М.Федюк, Н.Худик). В селі 19 магазинів, з яких три – промислові.
З 1902 р. в селі діяла читальня «Просвіти» (заборонена в 1939 р.). Діють осередки: НРУ, ДемПУ, УРП, товариства «Просвіта», Союзу українок.
Релігійні громади: УГКЦ — Преображенська церква, храмове свято 19 серпня (Преображеніє Господнє); громада УПЦ-КП, Покровська церква, храмове свято 14 жовтня (Покров Пресвятої Богородиці).
У Старих Кутах у 1901–1905 рр. бував І. Франко, у 1901 р. — Леся Українка. У 20–30-х роках у селі жив адвокат і громадський діяч Д. Кулик, репресований радянською владою. У його будинку бували І. Франко, Леся Українка, О. Кобилянська, Г. Хоткевич та ін.
Відомі вихідці із села: М. Гоцко, колишній директор школи, поручник УГА; П. Будз, підполковник УГА; М. Романюк, професор університету в Польщі; А. Яворський, директор школи, голова читальні; М. Будз, доктор технічних наук; М. Савчук, доктор технічних наук, кандидати наук Д. Фединчук, Б. Том’юк, М. Близнюк; поет Микола Близнюк; знавець Гуцульщини, автор численних художніх творів Ярослав Гавучак; краєзнавець і громадський діяч В. Близнюк.
Пам’ятки історії і культури: Преображенська церква та дзвіниця 1865 р.; Покровська церква 1882 р.; хрест на знак скасування панщини 1848 р.; пам’ятний знак жертвам війни (1967, скульптор І. Андрійканич); меморіальна дошка про перебування І. Франка в селі встановлена 11 липня 1989 р. на будинку адвоката Д. Кулика, влітку 1993 р. тут встановлено барельєф І. Франка; могила січових стрільців; пам’ятник Т. Шевченку (скульптори Василь і Володимир Одрехівські), відкритий 22 травня 1994 р.; символічна могила борців за волю України, освячена єп. Василиком 22 червня 1994 р.
У 1942–1952 рр. в лавах УПА полягли понад 70 жителів села. 99 чоловік були засуджені до тривалих термінів каторжних робіт, 209 чоловік вивезено. На радянсько-німецькому фронті загинули 32 старокутчани. Десятки жителів села загинули в ході відплатних операцій ОУН-УПА проти активістів радянської влади.
Старокутчани брали участь у національно-визвольній боротьбі під проводом Богдана Хмельницького. В родині Глібчуків-Шабельків зберігається бойова козацька шабля, яку далекий предок заповів передавати з покоління в покоління. Тут діяв загін опришків на чолі з Білоголовим. В альбомі «Українські січові стрільці» знаходимо чимало прізвищ уродженців Старих Кутів. Уславлене це село іменами повстанців, старшин УПА, діячів ОУН.
Пам’ятки природи: соляні криниці на вул. Банській; виходи вапняків третинного періоду на південно-східному схилі гори Овид; вольєр в урочищі Дубина; відслонення пісковиків на лівому березі Черемошу та в урочищі Каменець; городище часів Київської Русі.
позичальна компанія, яка надає мені позику в розмірі 5 000 000,00 доларів США. Коли інші позичальники нехтують моєю пропозицією, але пан Бенджамін Лі надав мені позику на успіх. вони беруть участь безпосередньо у фінансуванні позики та в плані інвестицій. вони надають рішення щодо фінансування компаніям та приватним особам, які шукають доступу до фондів ринків капіталу, вони можуть допомогти вам профінансувати ваш проект або розширити свій бізнес .. Надіслати електронною поштою Контакт :::: Також 247officedept@gmail.com або Напишіть на номер WhatsApp на + 1- ( 989-394-3740)
ВідповістиВидалити